Як перевірити документи на землю перед купівлею – Мін’юст

Уже знайшли земельну ділянку для будівництва свого майбутнього будинку, або для реалізації нового бізнес-проекту? Перш ніж її придбати – перевірте. Майбутню покупку та її продавця. 

Перевірка земельної ділянки в державних реєстрах дає можливість встановити реального власника об’єкта нерухомості, категорію земель, цільове призначення земельної ділянки, її площу, майнові права третіх осіб (оренда, сервітут тощо), а також перевірити наявність або відсутність діючих обмежень у використанні земельної ділянки (охоронні зони навколо об’єктів комунікацій, інфраструктури тощо).

Хочете знати, як за мінімальні час і кошти з’ясувати, чи не містить земля прихованих «скарбів»: обтяжень, обмежень у використанні, межових спорів та інших неприємних сюрпризів? – Тоді розповідаємо

Щоб перевірити земельну ділянку перед купівлею, вам необхідно виконати усього кілька кроків:

1️⃣ З’ясуйте, чи присвоєно земельній ділянці кадастровий номер, зокрема – на публічній кадастровій карті України (https://map.land.gov.ua/ – пошук здійснюйте за населеним пунктом або координатами земельної ділянки).

Дізнатися цю інформацію можна у власника землі, або ж самостійно. А за допомогою Публічної кадастрової карти також можна з’ясувати тип власності земельної ділянки, її цільове призначення і площу.

⚠️ Пам’ятайте: без наявності кадастрового номеру сьогодні неможливо провести жодну юридичну дію щодо земельної ділянки! Тож власникам ділянок, яким досі не присвоєно кадастровий номер, варто звернутися до найближчого розробника документації із землеустрою.

2️⃣ З’ясуйте інформацію про право власності та речові права на земельну ділянку на вебпорталі Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/auth_select).

Зі сформованої довідки можна дізнатися, зокрема, про:
— нормативну грошову оцінку ділянки;
— зареєстроване обмеження у використанні ділянки;
— суб’єктів права власності на земельну ділянку.

Зверніть увагу, що відомості про власника ділянки є довідковими, вся актуальна інформація міститься у Державному реєстрі прав!

3️⃣ Отримайте інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП – https://bit.ly/3jQWIwV ).

Така довідка дозволить з’ясувати:
☑️ хто є власником земельної ділянки;
☑️ коли ділянка була придбана у власність і на яких підставах;
☑️ чи зареєстровані будь-які права на нерухоме майно, крім права власності (право оренди, сервітут, емфітевзис, суперфіцій);
☑️ чи є у відношенні до земельної ділянки будь-які обтяження: арешт, заборона відчуження, іпотека.

Слід врахувати, що у ДРП наразі відсутня частина інформації про права на земельні ділянки, які виникли до 2013 року. Тож, якщо ваші майнові права на нерухомість були набуті до вказаного періоду і відповідні відомості досі не внесені до ДРП – подбайте про їх «оцифрування». Це дозволить максимально убезпечитись від шахраїв❗️

4️⃣ Перевірте земельну ділянку за кадастровим номером у Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/).

☝️ Таким чином ви дізнаєтесь, чи оспорювалося право власності на земельну ділянку, чи існують межові спори, чи не перебуває вона під арештом і чи не була передана в іпотеку.

Ольга Оніщук
Офіс протидії рейдерству